MIRKA SLÁMOVÁ - homeopatická poradna

PŘÍPADY Z PRAXE


Únava a vlasy

40let žena, velmi mladistvá a velmi štíhlá, si stěžuje na přetrvávající únavu a pocit většího padání vlasů. Tento stav pozoruje od porodu 3. dítěte již přes 4 roky. Porod i péče o velmi živého a neklidného synka ji velmi vyčerpává, trpí nevyspáním, neví, jak a kdy si odpočinout. Je velmi aktivní, svižná a komunikativní. Ráda maluje a pro rodinu by udělala všechno. Jinak je zdravá, jen potřebuje hodně spánku, je zimomřivá a má ráda šťavnatou stravu.

Pro výraznou únavu a s tím související symptom padání vlasů jsem podávala Phosphoricum acidum v LM potenci denně. Již po měsíci se cítila klidnější, pocit únavy postupně odezníval a vlasy přestaly padat. Je stále hodně činná, ale její tělo již dokáže efektivně odpočívat a nabrat sílu.

Bolestivá menstruace

15 let dívka, velmi těžce prožívá menstruaci s ostrou, bodavou, křečovitou bolestí, která tlačí dolů do nohou. Trpí občas exémem v podkolenních a loketních jamkách a často ji bolí žaludek. Má sklony k omdlévání. Na svůj věk působí dětinsky, je úzkostná, trémistka a její emoce létají nahoru dolů, snadno je podrážděná, smutná a za chvíli skáče radostí. Je živá a velmi výřečná. Bojí se duchů a tmy. Miluje nesmírně svého tátu a trápí ji rozvod rodičů.

Začala jsem podávat Phosphorus, ale po měsíci užívání se nic nezměnilo. Léčivým byl až lék Lilium tigrinum, který postupně zmírňoval bolesti při menstruaci, vyčistil exém a vyladil její emocionální nerovnováhu. Začala být klidnější a bolesti žaludku, nejspíše z trémy, vymizely.

Otitida

Často mne navštěvují maminky s dětmi, které trpí opakovanými záněty středního ucha. Tyto děti jsou léčeny klasicky antibiotiky, podávané standardně vždy po každé paracentéze a to hlavně „pro jistotu“. Ovšem tato léčba zajišťuje jen jistotu opětovného zánětu a bolesti uší. Antibiotika zánět potlačí, jen vysterilizují a při sebemenším podnětu je problém zpět. A tak se roztáčí kolotoč paracentéz a antibiotik. V horším případě tento kolotoč přináší oslabený sluch až hluchotu.

4 roky starý chlapec přichází s opakovanými záněty uší, velmi bolestivými a trpí již velkým strachem z lékařů, kteří mu při každé otitidě píchají ouško. Během jednoho roku mu byla podána 5x antibiotika. Jinak je zdravý, jen když chytne rýmu, odnese to i ouško. Je čiperný, pořád v pohybu, potřebuje měnit činnosti, na jednom místě nevydrží. Jako miminko často blinkal mateřské mléko a hůře snášel prořezávání zoubků. Miluje mléko, hlavně z lahvičky a vyžaduje šunku a salámek.

Nejprve užíval Kalium muriaticum na doléčení poslední infekce , kdy v uchu přetrvávala tekutina. Lék Calcarea phosphorica v LM potenci podávaný denně jako konstituční lék, podpořil jeho organismus natolik, že již rok neměl otitidu ani antibiotika.

Opakované laryngitidy

10 let starý chlapec trpí častými, náhle přicházejícími laryngitidami. Začínají sípavým, dusivým, suchým kašlem, který postupně přechází po podávání různých léků na odkašlávání do vlhčího kašle. Ten však přetrvává velmi dlouho. Jako miminko měl nějakou dobu v kloubních jamkách svědivou vyrážku, která s věkem sama ustupovala a dnes jen občas cítí svědění, zvlášť, když se zapotí. V noci ve spánku spí odkopaný a potí se, hlavně za krkem a na zádech. Je velmi horkokrevný a pořád má červené tváře. Maminka o něm říká, že je hrozný bordelář a pořád je od něčeho špinavý. Je upovídaný, všechno rozebírá, vše ho zajímá, pořád prý diskutuje a na vše má odpověď.

Po léku Sulfur prodělal ještě jednu laryngitidu, kterou jsme léčili jen podáváním Sulfuru opakovaně. Od té doby je zdravý a pokud cítí, že by mohl mít kašel, Sulfur ho podpoří natolik, že k rozvinutí nemoci nedojde.

Zánět žil

45 let, robustní žena s rozevlátými, hustými vlasy, mne navštívila pro zánět křečových žil v akutním a pokročilém stadiu, kdy odmítla operaci i léčbu antibiotiky, protože chce jen přírodní léčbu. Je velmi, ale opravdu velmi upovídaná, ke slovu se sotva dostanu. Líčí své potíže, rodinný život, život své dcery a všechno možné dohromady. Velmi se trápí situací své dcery a její rodiny. Je silně duchovně založená. Měla velmi hořké dětství. Během života často trpěla na angíny, záněty vaječníků, cysty.

Když mi prozradila, že má panickou hrůzu z hadů, hlavně ze zmijí a miluje, když v létě může ze sebe vše shodit a naplácnout se na rozžhavené kameny a slunce, bylo mi jasné, že jí musím podat nějaký hadí lék. Crotalus horridus vyléčil její zánět žil, lékař odvolal operaci. Navíc se jí srovnala menstruace , lépe spí a má více energie.

Opakované cystitidy

Krásná, atraktivní, velmi milá slečna, 28let, trpí opakovaně nepříjemnými záněty močového měchýře, léčené vždy antibiotiky. Už je nechce, proto hledá jinou léčbu. Potíže má od té doby, co začala žít se svým přítelem. Kromě velmi bolestivé menstruace a citlivosti na chlad se jí občas objevují ječná zrna. Tyto symptomy mne již navedly k otázkám kolem jejího soužití s partnerem. Nakonec vyšlo najevo, že se trápí, je ve stresu, protože přítel je dominantní osobnost, pedant a neustále jí kontroluje a vyčítá, co udělala špatně. Ona se snaží mu nedat podnět, aby se nemusela bránit jeho argumentům a tak uklízí a rovná věci. Cítí zlost, ale vše raději tiše spolkne.

Po 8 týdnech od podání Staphysagrie přichází na kontrolu rozesmátá, radost z ní čiší. S přítelem si vše vyříkala, on to pochopil . První dny dlouho a vydatně spala, cítila bolesti v břiše, ale pak se vše zklidnilo. Záněty se nevrátily.

Úzkost

15 let, dívka, neví, jak se zbavit úzkostí a strachu ze školy, někam jít sama, toho, že jí bude špatně. Je velmi uzavřená a vážná, neusmívá se a je velmi nervózní. Nejraději je doma, nepotřebuje chodit s kamarády ven, jen doma se cítí v bezpečí. Pořád má strach, že se něco stane. Maminka říká, že si potrpí na perfektní pořádek a je velmi citlivá na špatnou známku ve škole. V současné době se zhoršila v prospěchu a to jí vadí. Nijak zvlášť nemarodí, ale často si ztěžuje, že jí bolí za krkem a od toho hlava. Je také ale velmi vznětlivá a podrážděná.

Nejprve dostala Natrum muriaticum, trochu se zlepšily bolesti hlavy a více se usmívala. Úzkosti však přetrvávaly. Teprve lék Ignatia , podávaný denně v kapkách z ní udělal spokojenou dívku, začala chodit s chlapcem a do školy bez strachu.

Exém a astma

17let, hezký, sebevědomý, ale milý mladík, je vidět, že se rád předvádí a jakmile se nekontroluje, mluví i sprostě. Přichází s exémem, který se střídá s astmatickými potížemi. Vadí mu to, chce se líbit holkám. Právě se s jednou rozešel a strašně na ni žárlí, protože s ní chodí spolužák a už se s ním i popral. Potřebuje být pořád ve společnosti a bavit se, je s ním prý sranda. Hrozně rád provokuje a z následků si moc hlavu nedělá.

Když mi řekl, že se strašně bojí psů a infekce, pořád si raději myje ruce, aby neměl žloutenku, podala jsem lék Hyoscyamus. Brzy po podání měl horečku a kašel, nijak to neléčil a do týdne byl zdráv. Postupně se zlepšoval ekzém, občas zakašle, ale léky na astma již neužívá.

Noční pomočování

Jednou mne navštívili maminka s 5 letým synem. Krásný, statný chlapeček, velmi sympatický. Jen vešel do dveří, už se předváděl, dělal různé grimasy, aby na sebe upoutal pozornost. Jeho problém je noční pomočování. Není možné ho probudit, že spí v mokru, většinou nezaznamená. Také trpí na časté, suché kašle. Když má teplotu, tak velmi vysokou, horkost z něho jen sálá a je rudý v obličeji. Bojí se ve tmě , nejvíc však velkých psů. Je velmi živý, neposedný a pořád si hraje na vojáky a boje. Má hezký vztah k mamince, hladí ji a sem tam ji dá během konzultace i pusu. Nabízel se mi lék Belladona, který také postupně vyřešil noční příhody, kašel již není tak často a pokud ano, velmi rychle se z něho dostane.

Slabé zažívání a únava

30 letý, pohledný muž, podsadité postavy si ztěžuje na opakované záněty horních cest dýchacích, hlavně dutin, stále je zahleněný . Trápí ho slabé trávení s pocitem plnosti a slabosti žaludku, slabost pociťuje i v nohách, zádech, celkově se cítí slabý. Kromě dalších fyzických potíží mi prozradil, jak moc miloval svého otce a jak se s jeho smrtí těžce vyrovnával, byl to jeho životní vzor. Také to, že je pro něho důležitý vzhled, image . To už mne navedlo k lékům skupiny Kalií. Nakonec i sdělení, že rád pije pivo, ale nedělá mu dobře, mi výběr léku upřesnilo na Kalium bichromicum, které mělo léčivý efekt.

ADHD

Příběh tohoto 9let starého chlapce byl pro výběr léku celkem jednoduchý. Jeho problémy se soustředěním, neklidem, podrážděností a neposedností komplikují život celé rodiny. Chlapec je velmi bledý a baculatý. Dost žárlí na svou sestru, které se ve škole daří lépe a chová se k ní pak agresivně. Má tendenci se s ní porovnávat a usilovat o větší pozornost rodičů než má ona. Je velmi závislý na matce a její nepřítomnost nese těžko. Od malička vyžaduje jen sladkou stravu, pokud ji nemá, vzteká se a nic jiného si k jídlu nevezme. Je schopen se přejídat, ale má dny, kdy nejí skoro nic a pak vyžaduje zase jen sladkosti. Po fyzické stránce trpí lehčí formou pylové alergie, občas kašel, rýma. Rozhodla jsem se pro Sacharum officinale, což je napotencovaný cukr. Hned po prvních dávkách se chlapec zklidnil, začal jíst i jiná než sladká jídla, ve škole zaznamenali lepší pozornost a přístup k úkolům. Léčba však tímto ještě není u konce, ale jde správným směrem.

Další příběh ADHD poruchy byl pro mne komplikovanější . 6 letý, drobnější, okatý kluk, velmi neposedný, pořád doslova v pohybu. Je to s ním prý velmi těžké, má poruchu chování, ADHD. Nejenže je velmi neklidný, furt poskakuje, provokuje ostatní, ale také zlobí s jídlem. Není schopen si k jídlu sednout a najíst se, stále odbíhá, často shodí věci ze stolu a vlastně se ani nenají. Chce jen sladká jídla a sladkosti. Dělá naschvály,lže, je zlomyslný, schválně dělá věci opačně než je požadováno a z pokárání si nic nedělá. (Dala jsem mu v ordinaci namalovat obrázek….začal prudce čmárat přes celý papír, střídal barvy, ale vytvářel jen čmáranici, jakoby potřeboval vybít energii.)Matka říká, že stále musí něco dělat s rukama, bohužel jimi spíš ničí, trhá, stříhá, láme. Ani nohy nemá v klidu. Špatně spí. Jinak je zdravý. Nejprve jsem podala Sacharum, ovšem jen s nepatrným efektem. Dále Belladonu, Zincum bez valné odezvy. Nevím, proč mne nenapadlo zeptat se, jak chlapec reaguje na hudbu. „ No, neskutečně! Okamžitě tancuje, točí se, blbne, nenechá ho to vůbec v klidu.“ Takto mi odpověděla maminka a já konečně předepsala správný lék Tarentula.


Toto jsou jedny z příběhů, které mají opravdu šťastný konec. Mám v praxi ale zatím i nedokončené případy , kdy stále pracujeme na uzdravovacím procesu. Ne vždy se hned napoprvé i napodruhé podaří nalézt ten nejpřesnější lék. Záleží na mnoha faktorech a než se poskládají dohromady, vyžaduje to více času. A samozřejmě ochotu klienta přijmout fakt, že homeopatická léčba je proces a uzdravování je postupné.